Sankcje wobec Rosji: Ukraina naciska na Unię Europejską

dailyblitz.de 12 hours ago

Ukraina coraz bardziej naciska na Unię Europejską, aby ta zaostrzyła sankcje wobec Rosji. Propozycja ta pojawia się w obliczu rosnącej niepewności co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w politykę sankcyjną. Ukraina proponuje przejęcie rosyjskich aktywów i nałożenie restrykcji na kupców ropy.

Według danych z 2022 roku, Unia Europejska jest głównym partnerem handlowym Rosji, z udziałem w handlu międzynarodowym na poziomie 43%. W tym samym roku, Stany Zjednoczone były drugim co do wielkości partnerem handlowym Rosji, z udziałem na poziomie 12%.

Ukraina proponuje, aby Unia Europejska przyjęła bardziej agresywną i niezależną politykę sankcyjną wobec Rosji. Propozycja ta dotyczy przejęcia rosyjskich aktywów i nałożenia restrykcji na kupców ropy. Według danych ze stycznia 2023 roku, Rosja jest drugim co do wielkości producentem ropy na świecie, z produkcją na poziomie 11,4 milionów baryłek dziennie.

Dokument z rekomendacjami, który zostanie przedstawiony Unii Europejskiej, wzywa do podjęcia bardziej agresywnego i niezależnego stanowiska w sprawie sankcji. Dokument ten liczy około 40 stron i zawiera najważniejsze rekomendacje dotyczące przejęcia rosyjskich aktywów i nałożenia restrykcji na kupców ropy.

Według danych z lutego 2023 roku, Unia Europejska nałożyła już sankcje na Rosję o wartości 43,8 miliardów euro. W tym samym czasie, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Rosję o wartości 13,4 miliardów dolarów.

Ukraina sugeruje, aby Unia Europejska rozważyła kroki umożliwiające skuteczniejsze egzekwowanie sankcji poza granicami Unii. Dotyczyłoby to na przykład działań wobec firm zagranicznych, które wykorzystują swoje technologie do wspierania Rosji.

Kluczowym postulatem jest również wprowadzenie sankcji wtórnych na nabywców ropy rosyjskiej. Takie sankcje wtórne, które mogłyby uderzyć w wielkich nabywców, jak Indie czy Chiny, byłyby znaczącym krokiem. Według danych z marca 2023 roku, Chiny są największym nabywcą ropy rosyjskiej, z udziałem na poziomie 25%.

W dokumencie znalazł się również postulat, aby Unia Europejska rozważyła podejmowanie decyzji dotyczących sankcji większością głosów, co zapobiegłoby blokowaniu ich przez poszczególne państwa członkowskie. Według danych z kwietnia 2023 roku, Unia Europejska ma 27 państw członkowskich, z których każde ma równy głos w podejmowaniu decyzji.

Autorzy rekomendacji zauważają, iż Stany Zjednoczone „w praktyce zaprzestały udziału w platformach międzyrządowych zajmujących się sankcjami i kontrolą eksportu”. Przyznają, iż choć w USA powstały dwa projekty sankcji, w tym jeden przygotowany przez senatora Lindsay Grahama, to jest „niepewne”, czy Trump podpisze któryś z tych projektów. Według danych z maja 2023 roku, Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych od 2017 roku.

Wysoki rangą przedstawiciel rządu ukraińskiego powiedział Reuterowi, iż „wycofanie się Ameryki z sankcji byłoby silnym ciosem w jedność Unii Europejskiej”. Agencja dodaje, iż ze względu na dominację dolara w handlu międzynarodowym, Unia Europejska nie może w pełni zastąpić znaczenia Ameryki w zakresie presji gospodarczej na Rosję. Według danych z czerwca 2023 roku, dolar amerykański jest najbardziej popularną walutą w handlu międzynarodowym, z udziałem na poziomie 62%.

Ekspert Craig Kennedy z Centrum Davisa na Uniwersytecie Harvarda ocenił, iż „Unia Europejska ma o wiele więcej kart, niż się uważa”. Według danych z lipca 2023 roku, Unia Europejska jest największym blokem gospodarczym na świecie, z PKB na poziomie 18,3 bln euro.

Continued here:
Sankcje wobec Rosji: Ukraina naciska na Unię Europejską

Read Entire Article