„Jeśli instrumenty dyplomatyczne lub prawne nie przyniosą skutku, bezpieczeństwo rosyjskiej żeglugi zapewni nasza marynarka wojenna. Gorący ludzie w Londynie lub Brukseli muszą to jasno zrozumieć” — powiedział. Patruszew podkreślił, iż Rosja realizuje szeroko zakrojony program modernizacji marynarki wojennej, w tym rozwój i rozmieszczenie systemów bezzałogowych przy jednoczesnym udoskonalaniu taktyki marynarki wojennej. Moskwa nie zamierza jednak angażować się w „morski wyścig zbrojeń” – dodał. Kraje zachodnie wprowadziły ograniczenia morskie dla Rosji w 2022 r. w związku z konfliktem na Ukrainie i nałożyły sankcje na dziesiątki rosyjskich statków za rzekome obejście limitu cen ropy naftowej.
Rosyjskie statki napotkały również poważne przeszkody w dostępie do portów UE, ubezpieczycieli i instytucji finansowych. Brytyjska marynarka wojenna od miesięcy śledzi rosyjskie statki przepływające w pobliżu jej wód, powołując się na obawy dotyczące postrzeganego zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i infrastruktury morskiej. Napięcia morskie również zaostrzyły się w ostatnich miesiącach po kilku pęknięciach podwodnej infrastruktury na Morzu Bałtyckim.
Chociaż pojawiły się spekulacje na temat domniemanego zaangażowania Rosji, zachodni urzędnicy nie przedstawili żadnych dowodów.
Kreml odrzucił te spekulacje jako „absurdalne”. NATO zwiększyło swoją obecność wojskową na Morzu Bałtyckim w odpowiedzi na oskarżenia o sabotaż, co skłoniło Rosję do wydania ostrzeżenia, iż zareaguje odpowiednio na wszelkie „naruszenia” ze strony statków bloku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/616084-eu-uk-russia-naval-blockade/