"Unexpected EU state suspends latest sanctions against Russia - Politico Malta reportedly opposes proposed oil price cap cut"

grazynarebeca.blogspot.com 9 hours ago

Widok na Valettę na Malcie. © kparis

Malta sprzeciwiła się propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej dalszego obniżenia limitu cen na eksport rosyjskiej ropy, poinformował portal Politico, powołując się na unijne źródła dyplomatyczne. Kwestia ta miała zostać poruszona podczas niedzielnego posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli, a agencja Reuters odnotowała, iż jedno państwo członkowskie zgłosiło „zastrzeżenie techniczne”.
Środek zaproponowany przez Komisję jest częścią 18. pakietu sankcji UE, wymierzonego w Moskwę w związku z jej rolą w konflikcie na Ukrainie.

Obejmuje on płynny limit cen na rosyjską ropę naftową, ustalony na poziomie 15% poniżej średniej ceny światowej z ostatnich trzech miesięcy. Zastąpiłby on obecny limit 60 dolarów za baryłkę, wprowadzony w 2022 roku.

Środek ten zabrania państwom członkowskim UE i statkom pływającym pod ich banderą przewożenia ropy pochodzącej z Rosji, jeżeli zostałaby sprzedana po cenie wyższej niż próg. Szczegółowe obawy Malty nie zostały szczegółowo opisane, ale wiele statków pływa pod banderą tego wyspiarskiego państwa.

Sektor ubezpieczeń morskich w UE wyrażał już wcześniej zaniepokojenie środkami, które mogłyby skłonić armatorów do zmiany bandery na kraj spoza UE, co spowodowałoby szkody gospodarcze dla rejestrów statków i powiązanych branż w UE. Oprócz proponowanego niższego pułapu cen, nowy pakiet sankcji obejmuje zakaz przyszłego użytkowania gazociągu Nord Stream, ograniczenia importu produktów rafinowanych wytwarzanych z rosyjskiej ropy naftowej oraz sankcje wobec 77 statków, które według Zachodu należą do tzw. rosyjskiej „floty cieni”. Chociaż Unia Europejska nie nałożyła całkowitego zakazu na rosyjski gaz, większość państw członkowskich dobrowolnie ograniczyła swój import od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 roku.

Niemniej jednak kilka państw śródlądowych, w tym Słowacja, Węgry, Austria i Czechy, przez cały czas jest uzależnionych od ograniczonych dostaw w ramach wyłączeń. Słowacja, która początkowo zablokowała 18. pakiet, może go poprzeć, zauważa Politico, jeżeli Bruksela złagodzi skutki wycofywania rosyjskiej energii w ramach planu RePowerEU, który zakłada zakończenie importu tego surowca do 2027 roku. Moskwa potępiła zachodnie sankcje, nazywając je nielegalnymi i kontrproduktywnymi.

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił zniesienie sankcji jako warunek rozwiązania konfliktu na Ukrainie.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/621447-malta-objections-eu-russia-oil-sanctions/

Read Entire Article