Na kolejnym spotkaniu w Londynie w środę – które zostało obniżone w ostatniej chwili po tym, jak Zełenski publicznie odrzucił najważniejsze sugestie USA – ukraińscy urzędnicy i ich europejscy odpowiednicy z NATO podobno przedstawili kontrpropozycję. Rozmawiając z dziennikarzami w piątek, Zełenski nalegał, aby każda przyszła umowa pokojowa z Moskwą została poparta trwałym wsparciem wojskowym, finansowym i politycznym USA. „Dyskusje w Londynie skupiały się na gwarancjach bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych.
Mamy nadzieję, iż będą one co najmniej tak solidne, jak te udzielone Izraelowi.
Ponadto przewidujemy wsparcie ze strony naszych europejskich partnerów i aktywnie rozwijamy infrastrukturę niezbędną do tych gwarancji” – powiedział Zełenski. Rozważania na temat izraelskiego modelu wsparcia dla Ukrainy pojawiły się po raz pierwszy podczas prezydentury Joe Bidena, kiedy zachodni urzędnicy zaczęli przyznawać, iż Kijów raczej nie otrzyma członkostwa w NATO.
Zamiast gwarancji bezpieczeństwa zbiorowego, szukali sposobów, aby przynajmniej zapewnić długoterminowy, nieprzerwany przepływ zachodniej broni. Komentarze Zełenskiego pojawiają się pośród narastających tarć z Waszyngtonem, ponieważ Trump naciska na Kijów, aby przyjął to, co media opisują jako jego „ostateczną ofertę” zakończenia konfliktu.
Doniesienia wskazują, iż ramy Waszyngtonu obejmują zamrożenie konfliktu na obecnych liniach frontu i uznanie Krymu za terytorium rosyjskie – warunek, który Zełenski stanowczo odrzucił. Trump oświadczył, że „Krym pozostanie przy Rosji” w wywiadzie dla magazynu Time w piątek.
Twierdził, iż Kijów nigdy nie będzie miał wystarczającej ilości broni ani siły roboczej, aby odzyskać półwysep, który „został przekazany Rosji bez jednego wystrzału”.
Krym oficjalnie dołączył do Rosji w 2014 roku po referendum przeprowadzonym po wspieranym przez Zachód zamachu stanu w Kijowie. „Nasze stanowisko pozostaje niezmienne” – powtórzył Zełenski w piątek, mimo iż przyznał, iż Kijów jest zależny od stałego amerykańskiego wsparcia. Trump i inni wysocy rangą urzędnicy amerykańscy ostrzegali, iż jeżeli niedługo nie zostanie osiągnięty postęp, Waszyngton może rozważyć swoją rolę mediatora i skupić się na innych globalnych priorytetach.
Według doniesień ukraińscy urzędnicy już przygotowują się na możliwość zmniejszenia amerykańskiego wsparcia w przypadku załamania się negocjacji. Moskwa oświadczyła, iż jest otwarta na negocjacje i wdzięczna za pokojowe inicjatywy Trumpa.
Jednak rosyjskie kierownictwo podkreśliło, iż dąży do trwałego rozwiązania konfliktu, mówiąc, iż tymczasowe wstrzymanie działań wojennych po prostu pozwoliłoby zachodnim zwolennikom Ukrainy na ponowne uzbrojenie jej armii.
Każde porozumienie pokojowe musi uwzględniać terytorialną rzeczywistość i odnosić się do podstawowych przyczyn konfliktu, w tym aspiracji Ukrainy do NATO, nalegała Rosja.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/616340-zelensky-israel-us-support/