Zbigniew Ziobro przejdzie operację. Polityk mówił o szczegółach

polsatnews.pl 7 hours ago

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przejdzie w najbliższych dniach zabieg. Polityk PiS w ostatnich miesiącach zmagał się z nowotworem, a teraz poinformował, iż operacja, która go czeka, związana jest z powikłaniami po wcześniejszym leczeniu.

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i polityk PiS, od grudnia 2023 roku walczy z nowotworem przełyku. W tym czasie przeszedł m.in. skomplikowaną, kilkugodzinną operację. Teraz w rozmowie z "Super Expressem" przekazał, iż kolejna interwencja medyczna czeka go w najbliższych dniach.

Zbigniew Ziobro przejdzie zabieg w Brukseli

- Mam zabieg wyznaczony na 24 lipca, czyli na najbliższy czwartek w Brukseli - przekazał.

Były szef resortu sprawiedliwości mówił też o szczegółach zabiegu, którego celem - jak zaznaczył - będzie zniwelowanie powikłań wcześniejszej operacji. - Będę miał poszerzanie przełyku - zdradził.

W związku z leczeniem Ziobro stwierdził, iż prawdopodobnie nie pojawi się na sejmowych komisjach w swojej sprawie. - Miesiąc temu miałem wyznaczony termin właśnie na 24 lipca, a w środę ma być sejmowa komisja regulaminowa w mojej sprawie i chętnie bym się stawił, ale nie wiem, czy uda mi się przesunąć termin operacji - mówi nam Ziobro.

Sejmowa komisja regulaminowa. Wniosek ws. Zbigniewa Ziobry

Wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa ws. Ziobry w miniony piątek za pośrednictwem prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił do marszałka Sejmu.

W czwartek radio RMF FM podało, iż posiedzenie komisji regulaminowej w sprawie tego wniosku odbędzie się w środę, w przyszłym tygodniu. Jarosław Urbaniak - szef komisji regulaminowej - potwierdził tę informację przekazując, iż posiedzenie zostanie zwołane na środę, 23 lipca, na godz. 17:00.

ZOBACZ: Ziobro trafi przed komisję śledczą? Ruch Bodnara

Urbaniak pytany, czy również Sejm na przyszłotygodniowym posiedzeniu plenarnym będzie głosował nad tym wnioskiem, odparł: - Tak, wydaje mi się, iż powinien.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 22-25 lipca.

Wiosek o zatrzymanie Ziobry. Były minister sprawiedliwości: Ta komisja nie istnieje

Ziobro, odnosząc się w zeszłym tygodniu do wniosku komisji śledczej o jego zatrzymanie, podkreślił, iż "na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 września 2024 r. komisja ta nie istnieje".

- Wyroki Trybunału Konstytucyjnego, organu przewidzianego w polskiej konstytucji, są mocą tejże konstytucji powszechnie obowiązujące i niepodważalne - dodał.

ZOBACZ: Komisja ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchaniu

Były minister sprawiedliwości, podobnie jak inni politycy PiS, uważa, iż sejmowa komisja śledcza działa nielegalnie. Pogląd ten opiera na wyroku TK z września 2024 r., który orzekł, iż uchwała Sejmu o powołaniu tej komisji była niezgodna z konstytucją.

Ponad rok temu Sejm podjął jednak uchwałę, w której stwierdził, iż "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia tamtej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada, czy użycie tego oprogramowania inwigilacyjnego przez rząd, służby specjalne i policję w czasie, kiedy rządziło PiS było zgodne z prawem. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

WIDEO: Trzecia kadencja dla Andrzeja Dudy? Nieoczekiwane słowa Waldemara Pawlaka
Read Entire Article