Senat przyjął ustawę, która ma umożliwić zbieranie dokładniejszych informacji o wynagrodzeniach personelu medycznego, w tym lekarzy. Nowelizacja została przegłosowana bez poprawek i trafi na biurko prezydenta. Samorząd lekarski zaapelował wcześniej o zgłoszenie weta do tych zmian.
Ustawa o wynagrodzeniach medyków. Senat zdecydował

Za przyjęciem Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej głosowało 55 senatorów, a 28 się wstrzymało - nikt nie był przeciw.
Ustawa w sprawie zarobków medyków
Ustawa pozwala Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na zbieranie danych o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w powiązaniu z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu (PWZ). Gromadzone przez agencję dane dotyczą nie tylko grup, które można identyfikować po PWZ - lekarzy czy pielęgniarek - ale także pozostałego personelu i pracowników administracyjnych.
ZOBACZ: Afera w Szpital Południowym. Minister zdrowia zabrała głos
Dzięki nowym przepisom poszerzony zostanie zakres danych gromadzonych przez AOTMiT. w tej chwili agencja zbiera informacje o wynagrodzeniach, ale są one zanonimizowane. Tym samym nie może przypisać wysokości zarobków z różnych form zatrudnienia lub w różnych podmiotach do jednej osob, co oznacza, iż resort zdrowia nie ma informacji o tym, ile zarabiają lekarze, jeżeli pracują w kilku podmiotach jednocześnie albo w jednym podmiocie, ale są w nim zatrudnieni zarówno na etacie, jak i kontrakcie.
Zgromadzone przez AOTMiT dane mają być wykorzystywane do prac analitycznych.
Los ustawy w rękach prezydenta. Dokument trafi do Kancelarii
Ustawa była projektem rządowym, który Rada Ministrów przyjęła w ubiegły wtorek. Bezpośrednią przyczyną przyspieszenia prac nad rozwiązaniami, które pozwalałyby na gromadzenie dokładniejszych danych o zarobkach medyków, była ujawniona przez portal Zero sprawa lekarza w trakcie specjalizacji, który miał zarobić w 2025 r. 1,6 mln zł.
W związku z tym, że Senat nie wprowadził poprawek do ustawy, trafi ona teraz bezpośrednio do prezydenta Karola Nawrockiego.
O zawetowanie nowelizacji zaapelował do głowy państwa samorząd lekarski. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej dr Łukasz Jankowski powiedział w środę, iż w innym przypadku samorząd będzie wnosić do Trybunału Konstytucyjnego skargę na niekonstytucyjność ustawy. Zwróci się też - jak zapowiedział - do unijnych trybunałów o sprawdzenie zgodności przepisów z RODO. - Naszym zdaniem ustawa jest z nimi niezgodna - stwierdził Jankowski.











