Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 24.05. 2025
Polska. Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar po raz kolejny wtrąca się w wewnętrzne sprawy Polski. Tym razem idzie o mentzenowską umowę skierowaną do kandydatów na urząd prezydenta RP, a dokładnie punkt „Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO”. Ukraiński ambasador Wasyl Bodnar powiedział: „Decyzja o zabronieniu czy ograniczeniu jakichś praw Ukrainy jest nie do przyjęcia, bo to dla Ukrainy jest zasadnicza sprawa istnienia (…) obecność Kijowa w Sojuszu to kwestia bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale i Polski”. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski Karol Nawrocki stwierdził, iż jest przeciwny akcesji Ukrainy do NATO.
Polska. W TVP1 odbyła się debata prezydencka, przed drugą turą wyborów pomiędzy kandydatem Koalicji Obywatelskiej
Rafałem Trzaskowskim, a kandydatem Prawa i Sprawiedliwości
Karolem Nawrockim. Podczas debaty obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził:
„Wolę Sorosa, od Orbana”.
Łukasz Jastrzębski z „Myśli Polskiej” napisał: „To bardzo istotna wypowiedź. Prezydent stolicy i kandydat na prezydenta Polski
publicznie deklaruje, iż bliżej jest mu do spekulanta i niszczyciela państw narodowych, niż do demokratycznie wybranego premiera państwa. Dodajmy, iż premiera Węgier czyli państwa będącego z Polską w sojuszu gospodarczo-wojskowym. Zachodzi tu pytanie jak głębokie zależności zachodzą między tymi panami i co powoduje tak daleko idące deklaracje?”.
Polska. Były premier Polski Leszek Miller opublikował zdjecia z wizyty i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem „Rzeź Wołyńska” w Domostawie (Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich). Fakt ten spowodował, falę hejtu i oskarżeń o prorosyjskiść b. premiera Polski.
Polska. „Gazeta Wyborcza” zmienia retorykę. Były właściciel kawalerki przejętej przez kandydata na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Karola Nawrockiego Jerzy Ż. przestał być biednym emerytem. „Gazeta Wyborcza” zakomunikowała, iż to przestępca, który napastował seksualnie kobietę z dzieckiem w wózku, za co został skazany, a wcześniej siedział w areszcie.
Polska. Europoseł Grzegorz Braun ma usłyszeć kolejne zarzuty. Do znieważenia na terenie Sejmu RP grupy osób na tle religijnym poprzez zgaszenie chanukiji, ma dojść „wtargnięcia” do Narodowego Instytutu Kardiologii. Dyrektor kliniki Łukasz Szumowski zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury. Wcześniej Grzegorz Braun usłyszał w tej sprawie m.in. zarzut naruszenia nietykalności cielesnej Szumowskiego. Szef Konfederacji Korony Polskiej ma usłyszeć zarzuty znieważenia i zniesławienia byłego ministra zdrowia. Szef MSZ-tu Radosław Sikorski powiedział w Polskim Radiu: „Moim zdaniem, powinien był zostać zatrzymany na gorącym uczynku wtedy, gdy zamachnął się na menorę, powinien już dawno siedzieć”.
Polska. Wojsko Polskie rozmieściło koreańskie czołgi K2 Black Panther na granicy z Rosją i Białorusią, a teraz dołączyły do nich również potężne koreańskie haubice K9 Thunder. Agencja Uzbrojenia podała, iż do 16. oraz 18. Dywizji Zmechanizowanej trafiło w sumie 18 haubic K9. w tej chwili Wojsko Polskie ma na stanie 136 haubic K9 Thunder.
Unia Europejska. Osiem państw UE tworzy Koalicję Gotowości Kryzysowej do „pilnych, skoordynowanych działań na szczeblu europejskim” w celu zwiększenia odporności bloku na klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka. Chęć współdziałania w tej sprawie wyrazili przedstawiciele Belgii, Estonii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii i Szwecji.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump poinformował w mediach społecznościowych, iż opowiada się za wprowadzeniem stawki celnej w wysokości 50% na import z Unii Europejskiej od 1 czerwca. Ocenił, iż w rozmowach handlowych z UE nie ma żadnych postępów.
Stany Zjednoczone. Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegseth przewodniczył 21 maja rano obrzędom religijnym w audytorium Pentagonu. Wydarzenie, określono jako Chrześcijańskie Nabożeństwo Modlitewne i Uwielbieniowe Sekretarza Obrony. Sekretarz Obrony USA stwierdził, iż „Amerya wraca do religijności” zapowiedział, iż zamierza organizować takie nabożeństwo „cyklicznie co miesiąc”.
Stany Zjednoczone. 31-letni Elias Rodriguez, który zabił dwóch pracowników ambasady Izraela oświadczył: „Zrobiłem to dla Palestyny, zrobiłem to dla Gazy”. Agencja AP poinformowała, iż Rodriguez krzyczał „Wolna Palestyna”, gdy był wyprowadzany po aresztowaniu.
Rosja. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, zakomunikował, iż Rosja jest gotowa przekazać Ukrainie projekt dokumentu określającego warunki długoterminowego porozumienia pokojowego. Dokument ten ma zostać przekazany po zakończeniu obecnej wymiany jeńców. Szef MSZ Rosji mówił także, iż jego kraj jest zobowiązany do porozumień osiągniętych w Stambule między delegacjami obu krajów.
Rosja. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział: „Watykan jako miejsce przeprowadzenia rozmów. No, powiedziałbym, iż trochę to nieeleganckie, żeby prawosławne kraje omawiały na katolickiej ziemi sprawy dotyczące wyeliminowania pierwotnych przyczyn (wojny)”. Wcześniej papież Leon XIV wyraził „gotowość ułatwienia dialogu” między Rosją i Ukrainą w Stolicy Piotrowej.
Rosja. Amerykański wywiad wojskowy twierdzi, iż Federacja Rosyjska wprowadziła do służby rakiety powietrze-powietrze z głowicami atomowymi. Według Amerykanów może chodzić o nowy wariant ciężkiej rakiety powietrze-powietrze dalekiego zasięgu R-37M.
Ukraina. Pierwszy etap umowy o wymianie „1000 za 1000” jeńców zawartej podczas negocjacji w Turcji został zrealizowany – poinformował przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do tej pory wymiana dotyczyła 390 osób.
Węgry/Serbia. Szef MSZ Węgier
Peter Szijjarto ogłosił, iż już niedługo rusza udowa rurociągu do przesyłu ropy naftowej między Węgrami i Serbią. Premier Węgier
Viktor Orban odbył tego dnia w serbskiej stolicy „strategiczne konsultacje” z prezydentem Serbii
Aleksandarem Vucziciem. Minister Szijjarto zapowiedział, iż rurociąg, w tym odcinek o długości 180-190 kilometrów na Węgrzech, zostanie ukończony do 2027 roku i zapewni dostawy paliwa do Serbii i regionu. Dodał też, iż Węgry i Serbia do 2028 roku podwoją przepustowość połączeń między swoimi sieciami elektroenergetycznymi.
Węgry. Premier Węgier Viktor Orban stwierdził, iż gdyby nie wojna na Ukrainie, to gospodarka jego kraju „byłaby kwitnąca”. Jak ocenił, wojna na Ukrainie kosztowała już Węgry ponad 20 miliardów euro.
Serbia. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić oświadczył, iż „Stosunki Serbii i Węgier są w tej chwili najlepsze w historii”. Dodał również, „strategiczny dialog dotyczy sytuacji geopolitycznej i polityki zagranicznej, gospodarki oraz współpracy w sferze obronności i bezpieczeństwa, w tym rozwoju przemysłu zbrojeniowego”. Konserwatywna prasa serbska stwierdza, iż działania Unii Europejskiej i Ukrainy bardzo zbliżyły do siebie Belgrad i Budapeszt.
Wielka Brytania. Były naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy w tej chwili ambasador w Wielkiej Brytanii gen. Walerij Załużny na forum „Security Export: Ukrainian Weapons in the World” stwierdził: „Mam nadzieję, iż nie ma już w tej sali osób, które przez cały czas wierzą w jakiś cud lub białego łabędzia, który przyniesie Ukrainie pokój, przywróci granice z 1991 lub 2022 roku, a później wielkie szczęście”.
Wielka Brytania. W wieku 96 lat zmarł wielki szkocki filozof Alasdair MacIntyre. Był jednym z największych współczesnych myślicieli. Konsekwentnie krytykował świat liberalizmu i jego relatywistyczne prądy etyczne. MacIntyre w swojej pracy przeciwstawiał filozofii postmodernizmu tradycjonalistyczny antymodernizm. Jego poglądy były inspirowane marksistowską krytyką liberalizmu oraz tomizmem.
Wielka Brytania. W wieku 96 lat zmarł wybitny brytyjski operator filmowy Billy Williams. Jego kariera obejmowała ponad cztery dekady pracy przy najwybitniejszych filmach, takich jak: “Ghandi”, “Nad złotym stawem”, czy “Zakochane kobiety”.
Niemcy. Dwanaście osób zostało rannych (w tym kilka ciężko) w ataku nożownika na kolejowym Dworcu Centralnym w Hamburgu na północy Niemiec. Osoba podejrzana o atak została aresztowana, według doniesień „Bilda” jest to kobieta.
Portugalia. Kontrwywiad portugalski miał udaremnić działalność pary rosyjskich szpiegów nielegałów rezydujących w Porto od 2018 roku – przekazało źródło w kierownictwie portugalskich służb bezpieczeństwa (SIS). Według śledczych dwoje Rosjan w wieku około 30 lat udawało obywateli Brazylii.
Turcja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, iż nie zamierza ubiegać się o reelekcję. w tej chwili sprawuje swoją ostatnią konstytucyjnie przewidzianą kadencję, która zakończy się w 2028 roku. Bieżąca kadencja Erdogana jest jego trzecią. Pierwszą sprawował przed zmianą ustroju z parlamentarnego na prezydencki. Przewodniczący nacjonalistycznej Partii Ruchu Nacjonalistycznego (MHP) Devlet Bahçeli zasugerował możliwość zmiany konstytucji, która umożliwiłaby prezydentowi start w wyborach w 2028 roku. Prezydent Turcji odmówił.
Izrael. W izraelskich atakach na Strefę Gazy w nocy ranem zginęło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych – podała AFP. Izrael kontynuuje nową ofensywę przeciwko Hamasowi, która spotyka się z coraz większą krytyką na świecie.
Izrael. Władze Strefy Gazy poinformowały, iż w przeprowadzonych nalotach wojsk izraelskich zginęło co najmniej kolejnych sześć osób, które zajmowały się ochroną konwojów z pomocą humanitarną. ONZ, organizacje humanitarne i Kościół katolicki po raz kolejny zaapelowały do Izraela o dopuszczenie do enklawy konwojów z żywnością.
Izrael. Palestyńskie organizacje humanitarne podały, iż do Strefy Gazy wjechało 119 ciężarówek z pomocą. Jej dystrybucję utrudniają izraelskie naloty. Dodatkowym problemem są bandy szabrowników, które siłą zabierają znaczną część pomocy humanitarnej. ONZ podkreśliła w piątek, iż do enklawy dociera „kropla w morzu potrzeb”.
Izrael. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyznaczył generała Dawida Ziniego na nowego szefa agencji bezpieczeństwa Szin Bet. Tym samym sprzeciwił się prokurator generalnej Gali Baharaw-Miarze, która zabroniła mu tego ruchu, gdy rząd – według sądu nielegalnie – zwolnił obecnego szefa służby. W ten sposób jeszcze bardziej pogłębił się chaos prawny w Izraelu.
Izrael. Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył przywódców Francji, Kanady i Wielkiej Brytanii o chęć pomocy Hamasowi. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi liderów tych państw, iż podejmą „konkretne działania”, jeżeli Izrael nie wstrzyma ofensywy w Strefie Gazy. Premier Izraela dodał „Jesteście po złej stronie ludzkości i po złej stronie historii” oraz „Oni nie chcą państwa palestyńskiego. Chcą zniszczyć nasze państwo”.
Iran. Szef MSZ Iranu Abbas Aragczi, przed kolejną rundą negocjacji, która odbędzie się dziś w Rzymie oświadczył: „Nie zawrzemy umowy nuklearnej, jeżeli władze Stanów Zjednoczonych będą żądały od nas, abyśmy zaprzestali wzbogacania uranu”.
Republika Południowej Afryki. W RPA prawie 300 pracowników zostało uwięzionych w podziemnym korytarzu kopalni złota Kloof 7, położonej w pobliżu Johannesburga. Trwa intensywna akcja ratunkowa. Właściciele kopalni stanęli w obliczu poważnych zarzutów. realizowane są również wysiłki, by jak najszybciej uratować górników, i gwałtownie dostarczyć im jedzenie i wodę.
Australia. Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Od trzech dni nad regionem przeszły największe w historii opady deszczu. Szacuje się, iż kataklizm odciął od świata ok. 50 000 osób.
łj, mm, rm, kk