Rzeszów centrum światowego konserwatyzmu. Będzie pisowska śmietanka i rabin Shmuley

dailyblitz.de 7 hours ago

Polska po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem prestiżowej konferencji środowisk konserwatywnych CPAC (Conservative Political Action Conference). Wydarzenie odbędzie się w dniach 21–22 maja 2025 roku w Rzeszowie–Jasionce i zgromadzi przedstawicieli konserwatywnych elit z Polski, USA i innych krajów. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta RP, obecność głowy państwa – Andrzeja Dudy – nadaje konferencji szczególną rangę międzynarodową.

„Po raz pierwszy Polska będzie gospodarzem Conservative Political Action Conference (CPAC). Wydarzenie potrwa dwa dni” – przekazała Kancelaria Prezydenta RP w oficjalnym komunikacie.

Organizatorami wydarzenia są m.in. konserwatywne media z Polski, w tym Telewizja Republika, która od lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach prawicowych i patriotycznych.


Światowa prawica zjeżdża do Rzeszowa

Na liście potwierdzonych prelegentów znajdują się prominentni politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym były premier Mateusz Morawiecki oraz były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Obaj od lat należą do czołówki ideologicznych architektów polskiej prawicy. Ich obecność sygnalizuje kontynuację politycznego zaangażowania partii w międzynarodowe inicjatywy konserwatywne, które mają na celu budowanie transatlantyckich sojuszy ideowych.

Wśród amerykańskich uczestników znajdą się m.in. sekretarz bezpieczeństwa krajowego USA Kristi Noem, komentatorzy i dziennikarze Jack Posobiec, Jan Jekielek, Mercedes Schlapp oraz założyciel CPAC – Matt Schlapp. Obecność tej ostatniej pary jest nieprzypadkowa – Schlappowie od lat pełnią rolę liderów amerykańskiego ruchu konserwatywnego i bliskich współpracowników Donalda Trumpa.


Zaskoczenie z Izraela – rabin Shmuley na CPAC Rzeszów

Jednym z najbardziej nietuzinkowych uczestników wydarzenia będzie rabin Shmuley Boteach, określany przez amerykańskie media jako „najbardziej wpływowy rabin Ameryki”. Jego obecność to sygnał otwartości CPAC na głos religijnych liderów o światowym zasięgu. Boteach, znany z kontrowersyjnych, ale wyważonych opinii na temat etyki społecznej i polityki Bliskiego Wschodu, może wnieść istotny głos do dyskusji o wartościach rodzinnych i geopolityce.


Duda i Trump – kolejny rozdział politycznego sojuszu

Nie można pominąć faktu, iż Andrzej Duda już wcześniej uczestniczył w CPAC w Waszyngtonie, gdzie tuż przed wystąpieniem Donalda Trumpa spotkał się z byłym prezydentem USA oraz kierownictwem CPAC.

„Tuż przed przemówieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, prezydenci rozmawiali »w cztery oczy« i z udziałem delegacji. Również wówczas Prezydent RP rozmawiał z prezesem CPAC Mattem Schlappem i Mercedes Schlapp” – czytamy w komunikacie KPRP.

Obecność prezydenta Polski w Rzeszowie potwierdza ciągłość dialogu z konserwatywnym skrzydłem amerykańskiej polityki. Należy zauważyć, iż CPAC to platforma, z której w przeszłości korzystali Ronald Reagan, George W. Bush czy Donald Trump – wszyscy jako liderzy prawicy i kandydaci na najwyższy urząd w państwie.


CPAC: od Waszyngtonu po Rzeszów – ekspansja konserwatywnego myślenia

CPAC, zapoczątkowana w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, od kilku lat przechodzi międzynarodową ekspansję. Od 2022 r. konferencja organizowana jest także w Budapeszcie, z inicjatywy premiera Węgier Viktora Orbána i tamtejszych środowisk konserwatywnych. Polska edycja, zlokalizowana w sercu Podkarpacia, ma szansę stać się nowym bastionem ideowym tej globalnej sieci.

Jak wskazują analitycy polityczni, przeniesienie konferencji CPAC do Polski jest nie tylko gestem symbolicznego uznania dla kraju jako ważnego sojusznika USA, ale również potwierdzeniem wzrastającego znaczenia Europy Środkowej w kształtowaniu światowego konserwatyzmu.


Znaczenie CPAC w świetle prawa międzynarodowego i wolności słowa

W kontekście prawnym i wolnościowym CPAC bywa postrzegany jako wyraz swobody zrzeszania się i debaty politycznej, chronionych przez art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W wyroku Young, James i Webster przeciwko Zjednoczonemu Królestwu (1981) ETPCz zaznaczył, iż wolność stowarzyszania się obejmuje również prawo do organizowania wydarzeń o charakterze politycznym i ideologicznym. Tym samym organizacja CPAC w Polsce wpisuje się w konstytucyjnie gwarantowaną swobodę wypowiedzi i poglądów politycznych.


Podsumowanie

Wybór Rzeszowa na miejsce organizacji CPAC to dowód, iż Polska znajduje się dziś w centrum ideologicznych i geopolitycznych przemian konserwatywnego świata. Udział głowy państwa, najważniejszych polityków PiS, przedstawicieli amerykańskiej administracji oraz liderów opinii publicznej czyni to wydarzenie jednym z najbardziej znaczących z punktu widzenia przyszłości współpracy konserwatywnych środowisk na osi Warszawa–Waszyngton.

  • Kogo poprą wyborcy Brauna i Hołowni? Nowy sondaż ujawnia preferencje przed II turą tzw. wyborów24 maja 2025

    Zakończona pierwsza tura tzw. wyborów prezydenckich nie przyniosła istotnego rozstrzygnięcia – najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski (31,36%), za nim uplasował się Karol Nawrocki z wynikiem 29,54%.

  • Ceny paliw w Polsce: co czeka kierowców? Nowe prognozy na maj i czerwiec24 maja 2025

    Średnie ceny paliw w Polsce utrzymują się na stabilnym poziomie, choć w ostatnich dniach obserwujemy niewielkie wahania. Według analityków Reflex, jeżeli sytuacja na rynku hurtowym nie

  • Nawrocki wywołuje Trzaskowskiego: „Zróbmy testy na obecność substancji”. Debata nabiera nowego wymiaru24 maja 2025

    Nietypowy gest Karola Nawrockiego podczas debaty prezydenckiej wywołał lawinę komentarzy. Teraz kandydat wspierany przez PiS zaprasza Rafała Trzaskowskiego na wspólne badania medyczne. Chce udowodnić, iż nie

Read more:
Rzeszów centrum światowego konserwatyzmu. Będzie pisowska śmietanka i rabin Shmuley

Read Entire Article