Polish thought News Service - signals spotted 27.07.2025

myslpolska.info 3 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 27.07.2025

Polska. W Warszawie podpisano umowę o udzieleniu Polsce przez Stany Zjednoczone gwarancji kredytowej w wysokości 4 000 000 000 dolarów (4 mld) na modernizację polskiej armii. Gwarancji kredytowej Stany Zjednoczone udzielają m.in. Polsce w ramach programu Foreign Military Financing, zakładającego przyznawanie sojusznikom i partnerom USA pożyczek i grantów na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego. Podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA Brent T. Christensen stwierdził, że: „Polska otwiera się na najlepszy, najbardziej zaawansowany sprzęt wojskowy na świecie”.

Polska. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, iż sformułowania „zamach stanu” użył nie w znaczeniu prawnym, tylko w znaczeniu politycznej diagnozy. Zaapelował do obu stron politycznego sporu, by „nie doszukiwać się spisków tam, gdzie ich nie ma” oraz by nie podważać werdyktu wyborczego.

Polska. Polska zwiększa wydatki na obronność, przeznaczając do 2025 roku co najmniej 186 000 000 000 złotych (186 mld), co stanowi aż 4,7 %PKB. Tylko w pierwszej połowie tego roku na ten cel przeznaczono niemal 22 000 000 000 miliardy złotych (22 mld). W Business Insider Polska ukazał się tekst Jacka Frączka „Rekordowe środki na zbrojenia. Pieniądze odpływają za granicę” w którym czytamy: „Przed II wojną światową polski rząd inwestował przede wszystkim w przemysł, który miał zapewnić uzbrojenie armii (COP), ale ostatecznie przejęli go Niemcy i pracował na ich rzecz. Dokonano też niepotrzebnych, jak się okazało inwestycji w marynarkę wojenną. Teraz idziemy inną drogą i gros środków kierowane jest na zakup zagranicznego uzbrojenia, a mniejsze kwoty idą w produkcją broni w Polsce”.

Polska. „Do Rzeczy” publikuje najnowszy poparcia dla partii politycznych. Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, to wyniki kształtowałaby się następująco: PiS – 28%, PO – 24%, Konfederacja – 14%, Razem – 6%, Lewica – 6%, Polska 2050 – 5%, Konfederacja Korony Polskiej – 5% i PSL – 4%. Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 63 % respondentów, w tym 52 % „zdecydowanie”, a 11 % – „raczej”. Brak chęci oddania głosu wyraziło 29 % badanych, w tym 17 % „zdecydowanie” i 12 % „raczej”. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 8 % pytanych.

Polska. Rolnicy alarmują, iż sytuacja na rynku cukru jest dramatyczna. Wszystko za sprawą masowego eksportu tego surowca z Ukrainy. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Przemysłu Cukrowniczego Stanisław Lubaś stwierdził: „Sprzedajemy – średnio licząc – za 50 groszy poniżej kosztów. To powoduje gigantyczne straty i te straty mają wszystkie koncerny w Polsce (Polski Cukier) bardzo duże, niespotykane do tej pory. Chcę powiedzieć, iż mieliśmy jeszcze niedawno 500 milionów zysku, a w tej chwili będziemy mieli straty gdzieś koło tego. W związku z tym sytuacja jest trudna. To jest problem nie tylko cukru, ale i wielu innych produktów rolnych, które z Ukrainy napływają na rynki polskie, europejskie, blokując nam eksport”.

Polska. W Sosnowcu odbyły się uroczystości upamiętniające 24 rocznicę śmierci przywódcy Polski Ludowej Edwarda Gierka. Przy grobie zebrali się przedstawiciele różnych środowisk politycznych miedzy innymi: Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Komunistycznej Partii Polski, Polskiego Ruchu Lewicowego, Stow. Pokolenia, ZPR Grunwald, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II RP, Młodej Lewicy, Polskiego Komitetu Słowiańskiego, Klubu Myśli Polskiej i tworzącej się na Dolnym Śląsku Polskiej Partii Narodowej. Głos zabrali między innymi b. poseł Zbyszek Zaborowski (SLD), Maciej Gadaczek (Pokolenia) i Jakub Chudy (KPP).

Polska. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu odbyły się protesty pod hasłem “Przestańcie głodzić Gazę”. Demonstranci wzywali do zakończenia izraelskiej blokady, przywrócenia przepływu żywności, wody, paliwa i środków medycznych, otwarcia wszystkich przejść granicznych oraz natychmiastowego zawieszenia broni. Ponad 100 organizacji humanitarnych w tym katolickich i prawosławnych alarmuje o klęsce głodu w Strefie Gazy.

Polska. Wbrew zapowiedziom polityków w Polsce Intel oświadczył, że, w ramach oszczędności, wycofuje się z zapowiadanych inwestycji w Polsce. Dyrekcja firmy ogłosiła to krótko po publikacji wyników finansowych za drugi kwartał. Intel zapowiadał wcześniej, iż chce zainwestować niecałe 5 000 000 000 dolarów w budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Inwestycja na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej miała pozwolić na utworzenie 2 000 miejsc pracy. Intel będzie jednak inwestował w Kostaryce, Malezji i Wietnamie.

Polska. Kończący swoja kadencję prezydent Polski Andrzej Duda uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski byłego prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Spowodowało to protesty ludzi z środowiska PiS-u, między innymi Dariusz Matecki. Prof. Jacek Majchrowski jest przedstawicielem klasycznej lewicy. Jest znawcą historii narodowej-demokracji i był związany w latach 80-tych Polskim Związkiem Wspólnoty Narodowej Bolesława Tejkowskiego.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA, Donald Trump poinformował, iż przeprowadził rozmowę z szefami rządów Kambodży i Tajlandii. Rozmowa dotyczyła zakończenia trwającego trzeci dzień konfliktu zbrojnego na granicy między tymi krajami.

Rosja. Raport Fundacji Rosskongress (organizator „rosyjskiego Davos” w Sankt Petersburgu) opublikował raport o „militaryzacji Europy”. W środku znalazły się zdjęcia satelitarne polskich zakładów wojskowych, co wywołało zdziwienie i zaniepokojenie mediów w Polsce. W raporcie wykorzystano zdjęcia satelitarne zakładów Mesko w Skarżysku Kamiennej czy Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu. Michał Leski z Klubu Myśli Polskiej napisał: „Tylko kompletny kretyn może się dziwić. Czy polskie media trąbiące od wschody do późnych godzin nocnych o tym, iż zbroimy się na potęgę uważały, iż w Rosji wszyscy są głusi i ślepi? Ostentacyjnie promilitarystyczna postawa polskich polityków działa na Rosję jak płachta na byka”

Ukraina. Na kanale „Do Rzeczy” korespondent wojenny Mateusz Lachowski pisze, iż przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogranicza autonomię NABU i SAP, ponieważ śledztwa zaczęły dotyczyć ważnych polityków z jego bezpośredniego otoczenia. Lachowski stwierdził: „Nie jest tajemnicą, iż w Ukrainie politycy dostają dwie pensje (…) Lider frakcji, można powiedzieć lider partii, zajmuje się zdobywaniem większości w ukraińskim parlamencie. I on co miesiąc wypłaca także dodatkową pensję swoim deputowanym w partii.

Ukraina. Jak informuje ekspert od spraw wojskowości Krzysztof Podgórski oddziały 33 Gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmechanizowanych 20 Dywizji Strzelców Zmechanizowanych należącej do 8 Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej Zgrupowania „Południe” zdobyły Aleksandro Kalinowe. Wojska rosyjskiej 36 Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmechanizowanych z 29 Gwardyjskiej Armii Ogólnowojskowej Zgrupowania „Wchód” zdobyły Zielonyj Gaj i wyszły nad rzekę Wowcza. Sytuacja wojsk ukraińskich poniżej Klebanbykskiego Zbiornika Wodnego staje się krytyczna.

Watykan. „Vatican News” poinformował o spotkaniu papieża Leona XIV z przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolitą Antonim. Formalnie metropolita Antoni jest drugą najważniejszą osobą w rosyjskiej cerkwi. Pełni również funkcję wpływową rolę metropolity wołokołamskiego.

Węgry. Premier Węgier Viktor Orban stanowczo stwierdził, że: „Węgry nie poprą nowego budżetu Unii Europejskiej, dopóki Bruksela nie odblokuje wszystkich wstrzymanych nam funduszy”. Dodał, iż „globalistyczni biurokraci” knują, aby „wypompować pieniądze Europy na Ukrainę”, podczas gdy „europejscy rolnicy buntują się, by bronić swojej przyszłości”.

Wielka Brytania. Po przybyciu do Szkocji na pięciodniową wizytę, prezydent USA Donald Trump oświadczył, iż imigracja „zabija Europę”. Odpowiadając na pytanie reportera dotyczące migracji, powiedział, iż „jeśli chodzi o imigrację, lepiej zbierzcie się do kupy. Nie będziecie już mieli Europy”.

Włochy. Kraje członkowskie NATO zgodziły się przeznaczyć do 2035 roku 5% PKB na obronę. Włoski rząd planuje osiągnąć ten cel, realizując „faraoński plan”– budowę mostu między Włochami a Sycylią. O tym moście w przeszłości marzył Benito Mussolini (1883-1945) i Silvio Berlusconi (1936-2023)

Niemcy. Ulicami Berlina przeszła ogromna tzw. „Parada Równości” pod hasłem „Nigdy więcej milczenia”. W przeciwieństwie do poprzednich lat, w tym roku grupa pracowników Bundestagu, która angażuje się w działania na rzecz praw homoseksualistów nie wzięła udziału w paradzie. Kierownictwo administracji zabroniło im uczestnictwa. Przeciwko paradzie protestowali „Deutsche Jugend Voran”.

Niemcy. W niemieckim systemie szkolnictwa w zeszłym roku odnotowano 35 570 przestępstw z użyciem przemocy. Daje to średnio 97 przestępstw z użyciem przemocy dziennie, z czego 740 to ataki z użyciem noża. Oznacza to ponad dwa ataki z użyciem noża dziennie. Łącznie podejrzanych było 4254 cudzoziemców, a 7309 miało obywatelstwo niemieckie. Bardzo duża liczba podejrzanych to osoby o zagranicznym pochodzeniu, ale ponieważ posiadają niemieckie paszporty, są liczeni wyłącznie jako „Niemcy”. Informacje podał Alternatywy dla Niemiec (AfD) Martin Hess.

Jednak biorąc pod uwagę wszystkie przestępstwa, liczba ta sięga 94 318. Dodatkowo, 24 292 przestępstwa miały miejsce podczas imprez szkolnych, takich jak wycieczki szkolne czy przedstawienia teatralne, w tym 284 incydenty z użyciem noża.

Włochy. Premier Włoch Giorgia Meloni przeciwko uznaniu państwa palestyńskiego. Meloni wyraziła ocenę, iż sytuacja jeszcze nie dojrzała do takiej decyzji. Dodała: „Powiedziałam to wiele razy, także w parlamencie. Powiedziałam to władzom palestyńskim, jak również Macronowi, iż państwa Palestyna nie ma”. Włoska prawica podobnie jak wielu suwerenistów i nacjonalistów w Europie nie popiera uznania wbrew Izraelowi muzułmańskiego państwa na Bliskim Wschodzie.

Izrael. W Radiu Maryja dr Bogdan Pliszka z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego powiedział: „Zupełnie niedawno w parlamencie izraelskim usłyszeliśmy, iż wszystkich Palestyńczyków – wszystkich – trzeba zabić, łącznie z dziećmi, ponieważ te dzieci dorosną i będą terrorystami”. Dodał również: „Z pomocą humanitarną w Strefie Gazy jest bardzo poważny problem przede wszystkim od tego momentu, gdy Izrael zablokował pomoc organizowaną przez ONZ czy inne humanitarne organizacje i wprowadził wraz z Amerykanami swoją własną pomoc przez Gaza Humanitarian Foundation. Ta forma pomocy jest bardzo krytykowana przez ONZ jako taka, która segreguje ludność cywilną, jest oczywiście niewystarczająca, a przy tym podczas rozdawania tej pomocy dochodzi do wielu ofiar śmiertelnych”.

Izrael. Niemal co trzeci mieszkaniec Strefy Gazy przechodzi całe dnie bez jedzenia – alarmuje Światowy Program Żywnościowy. WFP podaje, iż niedożywienie gwałtownie rośnie, a ok. 90 000 kobiet i dzieci wymaga natychmiastowego leczenia żywieniowego. „Pomoc to dla większości jedyna droga, by cokolwiek zjeść”.

Izrael. Co najmniej 25 osób zabitych w wyniku izraelskich ataków w Strefie Gazy, głównie podczas poszukiwania żywności. Opinią publiczną wstrząsnął film z Maysara Adwan, która opłakiwała ciało swojego 11-letniego syna Qaisa. Został on w izraelskim nalocie na szkołę w Strefie Gazy, która była używana jako schronienie.

Izrael. Pod wpływem międzynarodowej krytyki Izrael ogłosił wznowienie zrzutów z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Pierwsze dostawy już dotarły do potrzebujących.

Chiny. Chińscy naukowcy z Instytutów Nauk Fizycznych w Hefei przy Chińskiej Akademii Nauk twierdzą, iż stworzyli największy na świecie kryształ selenku baru i galu (BGSe), o średnicy 60 milimetrów. Przekształca on krótkofalową energię lasera o krótkiej fali podczerwieni w wiązki średniej i dalekiej podczerwieni. Otwiera drogę do skutecznego rażenia celów na ogromne odległości, także w kosmosie.

Chiny. Chińska telewizja państwowa CCTV zaprezentowała animację nowej bomby grafitowej. Według oficjalnych doniesień jest w stanie wywołać całkowite wyłączenie zasilania na dużych obszarach, skutecznie paraliżując infrastrukturę energetyczną przeciwnika. Broń ta, uwalnia 90 cylindrycznych subamunicji, które po kontakcie z ziemią detonują się w powietrzu, rozpraszając drobne, chemicznie traktowane włókna węglowe. Te włókna są w stanie wywołać zwarcia w infrastrukturze wysokiego napięcia, prowadząc do natychmiastowego i szeroko zakrojonego wyłączenia prądu na obszarze co najmniej 10 000 metrów kwadratowych.

Chiny. Państwo Środka chce światowej organizacji zarządzającej sztuczną inteligencją. Premier Chin Li Qiang, przemawiając na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji w Szanghaju, ogłosił zamiar powołania międzynarodowej organizacji wspierającej globalną współpracę w dziedzinie sztucznej inteligencji. Wicepremier Spraw Zagranicznych Chin Ma Zhaoxu zasugerował podczas spotkania z przedstawicielami 30 państw, w tym Rosji, RPA, Kataru i Niemiec, iż siedziba proponowanej organizacji mogłaby powstać w Szanghaju.

Kambodża. Ambasador Kambodży przy ONZ Chhea Keo wezwał do „natychmiastowego, bezwarunkowego” zawieszenia broni z Tajlandią. Do tej pory zginęło co najmniej 30 osób, w tym cywile, a tysiące zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Rada Bezpieczeństwa ONZ odbyła nadzwyczajne posiedzenie za zamkniętymi drzwiami w Nowym Jorku. 15 członków RB ONZ wezwało strony do deeskalacji, okazania powściągliwości i pokojowego rozwiązania sporu. Ambasador Chhea Keo powiedział „Wzywamy również do pokojowego rozwiązania sporu”. Dodał, iż to nie Kambodża jest agresorem: „Jak mały kraj bez sił powietrznych może zaatakować znacznie większy kraj z trzykrotnie liczniejszą armią. Nie robimy tego”.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył z okazji rocznicy podpisania porozumienia rozejmowego kończącego Wojnę Koreańską z lat 1950-53, iż jego kraj odniesie zwycięstwo w „konfrontacji z imperializmem i USA”.

Togo. Rosja intensyfikuje swoją obecność w Afryce. Moskwa zatwierdziła projekt umowy o współpracy wojskowej z Togo, obejmującej wspólne ćwiczenia wojskowe, szkolenia togijskich żołnierzy oraz wymianę informacji wywiadowczych. Tym samym Federacja Rosyjska ma dostęp do niezwykle ważnego portu w Lome nad Zatoką Gwinejską. Podobne umowy Rosja podpisała wcześniej z Mali i Burkina Faso.

Togo. Głębokomorski port Lome, przystosowany do przyjmowania kontenerowców i okrętów wojennych dzięki umowie z Rosją będzie otwarty dla statków z Sojuszu Państw Sahelu czyli Burkina Faso, Mali i Nigru. Dotychczas Rosja wspierająca Mali, musiała korzystać z portu Konakry w Gwinei, który od granic Mali oddzielony jest górami porośniętymi gęstymi lasami deszczowymi. Droga z Lome do Mali przez Burkina Faso dużo jest łatwiejsza i krótsza.

Republika Południowej Afryki (RPA). W wieku 38 lat zmarł tragicznie milioner i promotor ekologizmu Francois Christiaan Conradie. Był współwłaścicielem rezerwatu Gondwana Private Game Reserve w RPA, właścicielem luksusowych hoteli i organizatorem safari dla celebrytów. Został rozdeptany przez słonia, gdy próbował rozpędzić stado tych zwierząt w swoim rezerwacie.

Australia. Wielka Brytania i Australia podpisały 50-letni traktat o współpracy w budowie okrętów podwodnych z napędem atomowym. Umowa, będąca częścią sojuszu AUKUS, ma strategiczne znaczenie dla obu krajów. Okręty mają zabezpieczać te państwa przed działaniami Rosji i Chin. Brytyjskie ministerstwo obrony przewiduje, iż wartość z tego tytułu eksportu do Australii wzrośnie do 20 mld funtów w ciągu 25 lat.

łj, wg, dk, mm

Read Entire Article