Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP i prezes IPN, podpisał historyczną umowę programową z ruchem społecznym „Katolicy z Karolem Nawrockim”. Wydarzenie miało miejsce w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, gdzie Nawrocki wygłosił przemówienie o roli chrześcijańskich wartości w Polsce i Europie.
„Unia Europejska odwraca się od chrześcijańskich fundamentów”
W swoim wystąpieniu Nawrocki podkreślił, iż ponad 1000 lat polskiej historii kształtuje tożsamość narodu. Zwrócił uwagę na to, iż współczesna Unia Europejska odchodzi od wartości, na których została zbudowana.
– Jest wyraźne miejsce dla symbolu krzyża katolickiego i wartości chrześcijańskich, które widzimy w odbiciu architektury sakralnej w całej Polsce, polskich wsiach, gminach i powiatach. Tam jesteśmy zapisani wartościami chrześcijańskimi, które stały się fundamentem naszej Ojczyzny i wspólnej Unii Europejskiej, choć Unia Europejska dziś o tym zapomina. Dlatego trzeba przypomnieć, iż wspólna Europa zbudowana jest na wartościach i fundamentach chrześcijańskich – mówił Nawrocki.
„Polska, która pozostanie Polską”
Kandydat podziękował przedstawicielom 20 organizacji katolickich, które przystąpiły do ruchu, podkreślając, iż ich zaangażowanie jest najważniejsze dla budowania Polski opartej na wartościach chrześcijańskich.
– Nie wahacie się podejmować decyzji, które będą dobre dla Polski i które będą dobre dla Polski budowanej na wspólnocie wartości chrześcijańskich. Dla nas ważne są wartości katolickie, dlatego dziś tutaj spotkaliśmy się z myślą o tym, jaka będzie Polska po 18 maja 2025 roku – dodał.
Nawrocki przypomniał również o roli Kościoła katolickiego w czasach opresji:
– Kościół za okupacji niemieckiej i sowieckiej był ostoją, dzięki której kumulowały się społeczne wysiłki, aby Polska była wolna i niepodległa. I to także musimy widzieć w przyszłych decyzjach prezydenta RP.
„Mamy prawo mówić o Polsce w oparciu o nasze wartości”
Nawrocki odwołał się do słów bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który mówił, iż „największą słabością każdego kapłana i każdej osoby będącej częścią życia publicznego jest strach, który kurczy serce i zaciska gardło”. W tym kontekście podkreślił, iż katolicy mają prawo do publicznego wyrażania swoich poglądów.
– My chrześcijanie, my katolicy mamy prawo mówić o Polsce, o naszej przyszłości i o tym, aby symbol krzyża, symbol miłości, miłosierdzia i zwycięstwa dobra nad złem, był częścią naszej narodowej wspólnoty – zaznaczył.
Nowoczesność a wiara – czy można je pogodzić?
W drugiej części przemówienia Nawrocki odniósł się do wyzwań współczesnego świata, wskazując, iż postęp nie oznacza konieczności porzucenia tradycji.
– Nowoczesność nie wymaga od ludzi oderwania się od korzeni i od wartości – mówił, przypominając swoją niedawną wizytę w Białym Domu na uroczystości dotyczącej wolności religijnej.
– Pan prezydent Donald Trump odwoływał się do wartości judeo-chrześcijańskich, ważnych dla Stanów Zjednoczonych. Tak, potrzebujemy wolności wyznania, wolności do tego, aby być tak, jak święty Andrzej Bobola i nasz święty papież Jan Paweł II, w dialogu z tymi, którzy myślą inaczej i którzy wierzą inaczej. Bo taka jest nasza wiara, jest wiarą ekumenii, otwartości, miłości i miłosierdzia.
Podsumowanie
Karol Nawrocki, poprzez współpracę z katolickimi organizacjami, jasno określa swój program – Polska ma pozostać wierna swoim chrześcijańskim korzeniom, choćby w obliczu zmian w Unii Europejskiej i globalnych wyzwań. Czy ta wizja przekona wyborców? Odpowiedź poznamy już wkrótce.
My, chrześcijanie, mamy prawo mówić o Polsce, o naszej przyszłości i o tym, aby Krzyż, który jest symbolem miłosierdzia i zwycięstwa dobra nad złem był częścią naszej narodowej wspólnoty. Karol Nawrocki odwiedził Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. #Nawrocki2025 pic.twitter.com/1KsYNoYMm9
— #Nawrocki2025 (@Nawrocki25) May 8, 2025
More here:
Nawrocki łączy siły z katolickimi organizacjami. „Polska musi pozostać wierna swoim korzeniom”