Komornicy będą mieli pełne ręce roboty. Ważna nowelizacja ws. emerytur zyskała poparcie

natemat.pl 4 hours ago
Komornicy będą mieli pełne ręce roboty. Senat przyjął nowelizację ustawy w sprawie emerytur, która zmieni zasady pracy dla tysięcy Polaków. W tle chodzi między innymi o wdrożenie unijnych standardów w zakresie równego traktowania w zatrudnieniu.


Senatorowie przegłosowali nowelizację ustawy o komornikach sądowych. Nowe przepisy przesuwają granicę wieku emerytalnego – z 65 do 70 lat – dla tej grupy zawodowej. Za przyjęciem projektu opowiedziało się 56 senatorów, 29 było "przeciw" i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Komornicy będą pracować dłużej


Choć senator Marek Komorowski z Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o całkowite odrzucenie projektu, to nie uzyskał on większości. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Dodajmy, iż autorem tych zmian jest ministerstwo sprawiedliwości, którego przedstawiciele tłumaczą, iż "obecne przepisy dyskryminują komorników w porównaniu do innych zawodów prawniczych, gdzie wiek emerytalny wynosi 70 lat".

– W latach 2019–2021 minister sprawiedliwości odwołał na tej podstawie ze stanowiska 21 komorników, właśnie z powodu osiągnięcia wieku 65 lat. Część komorników zaskarżyła te decyzje do sądów administracyjnych, 10 takich decyzji zostało zaskarżonych – mówił podczas wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności Tomasz Kozłowski.

– Konsekwencją uchylenia tych decyzji są roszczenia odszkodowawcze zgłoszone wobec Skarbu Państwa przez odwołanych komorników. W tej chwili te roszczenia opiewają na 14 mln zł. Żadne jeszcze nie zostało prawomocnie zasądzone, one są na różnych etapach rozpatrywania przez sądy, natomiast spodziewamy się, iż takie odszkodowania będą przyznawane – informował senacką komisję Kozłowski.

Warto jednak dodać, iż nowelizacja nie zmusza komorników do pozostawania w zawodzie te dodatkowe pięć lat. przez cały czas będą mogli przejść na emeryturę wcześniej. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie sprzeciwiało się tym przepisom.

– Nie zgadzamy się, aby resort sprawiedliwości zaczynał zmiany w tym obszarze od tego, żeby państwo polskie dało złote spadochrony osobom, które się dorobiły potężnych milionów na wykonywaniu zawodów komornika, często bez wykształcenia – mówił w Sejmie Sebastian Kaleta, były wiceszef MS.

Zmiany w przepisach dotyczą także asesury komorniczej. Nowelizacja znosi dotychczasowy, maksymalny sześcioletni okres jej trwania, dzięki temu "asesorzy będą mogli zdobywać doświadczenie bez presji czasu".

Read Entire Article