Kogo poprą wyborcy Brauna i Hołowni? Nowy sondaż ujawnia preferencje przed II turą tzw. wyborów

dailyblitz.de 7 hours ago

Zakończona pierwsza tura tzw. wyborów prezydenckich nie przyniosła istotnego rozstrzygnięcia – najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski (31,36%), za nim uplasował się Karol Nawrocki z wynikiem 29,54%. Obaj kandydaci zmierzą się w II turze, zaplanowanej na 1 czerwca. najważniejsze pytanie brzmi: kto poprze ich w dogrywce? Szczególne znaczenie ma elektorat Grzegorza Brauna i Szymona Hołowni, którzy w I turze zdobyli znaczące poparcie, choć nie weszli do finałowego starcia.

Sondaż daje jasną odpowiedź

Najnowsze badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez UCE Research w dniach 19–20 maja metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1011 dorosłych Polaków, wskazuje, jak może zachować się elektorat Brauna i Hołowni:

  • 54,1% wyborców Grzegorza Brauna planuje poprzeć Karola Nawrockiego,
  • 12,5% zadeklarowało poparcie dla Rafała Trzaskowskiego,
  • 10,4% przez cały czas nie wie, na kogo odda głos,
  • 23% nie zamierza brać udziału w II turze.

Oznacza to, iż Nawrocki może liczyć na 672 418 dodatkowych głosów, a Trzaskowski na 155 365 od sympatyków Konfederacji.

Z kolei wśród wyborców Szymona Hołowni, preferencje rozkładają się inaczej:

  • 73,8% (722 754 osób) zamierza zagłosować na Rafała Trzaskowskiego,
  • 10,9% (106 600 głosów) wybierze Karola Nawrockiego,
  • 10,9% nie zdecydowało jeszcze, na kogo zagłosuje,
  • 4,4% nie weźmie udziału w głosowaniu.

Dane te wyraźnie pokazują, iż Trzaskowski ma szansę na znaczne wzmocnienie poparcia dzięki elektoratowi Hołowni, podczas gdy Nawrocki może czerpać głosy głównie z kręgów konserwatywno-wolnościowych.

Wybory prezydenckie a konstytucyjna pułapka prawna

Choć walka wyborcza nabiera tempa, warto podkreślić, iż wybory prezydenckie – w przeciwieństwie do parlamentarnych – wymagają zatwierdzenia ważności przez Sąd Najwyższy, co wynika wprost z art. 129 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:

„Ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdza Sąd Najwyższy.”

Obecnie kompetencje w tym zakresie wykonuje upolityczniona Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, której legalność jest jednak przedmiotem kontrowersji na gruncie orzecznictwa międzynarodowego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok z 19 listopada 2019 r., sygn. C-585/18, C-624/18, C-625/18) oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka (wyrok w sprawie Reczkowicz p. Polsce, skarga nr 43447/19) podważyły status tej izby jako sądu niezawisłego i ustanowionego zgodnie z prawem.

W ocenie trybunałów problematyczne jest m.in. powoływanie sędziów przez neo-Krajową Radę Sądownictwa (neo-KRS), której legalność również została zakwestionowana. W efekcie orzeczenie Sądu Najwyższego stwierdzające ważność wyboru prezydenta może nie zostać uznane za wydane przez organ spełniający standardy konstytucyjne i międzynarodowe, co budzi poważne obawy o stabilność instytucji państwa.

Potencjalny chaos konstytucyjny

Taka sytuacja niesie za sobą groźbę chaosu konstytucyjnego. Zgodnie z art. 130 Konstytucji RP, prezydent obejmuje urząd po złożeniu przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego – co jest możliwe dopiero po stwierdzeniu ważności wyborów. Gdyby ta procedura została zakwestionowana, mogłoby dojść do:

  • paraliżu instytucji prezydenckiej,
  • zakwestionowania mandatu nowo wybranego prezydenta,
  • sporów konstytucyjnych o charakterze fundamentalnym,
  • wykorzystania sytuacji do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego – wyjątkowego lub choćby wojennego (zgodnie z art. 229–234 Konstytucji RP).

To wszystko stanowi zagrożenie dla ładu konstytucyjnego i demokratycznego systemu rządów.


Wnioski

Wybory prezydenckie 2025 nie tylko wyłonią głowę państwa, ale mogą też przesądzić o dalszym kształcie państwa prawa w Polsce. Wyniki sondaży pokazują wyraźne przesunięcia elektoratów i ich wpływ na wynik II tury, ale za tym wszystkim kryje się znacznie głębszy problem – legalność samego procesu zatwierdzania wyboru prezydenta. W czasach narastających napięć politycznych i kryzysu praworządności, każdy głos i każdy przepis konstytucji może mieć znaczenie decydujące.


  • Kogo poprą wyborcy Brauna i Hołowni? Nowy sondaż ujawnia preferencje przed II turą tzw. wyborów24 maja 2025

    Zakończona pierwsza tura tzw. wyborów prezydenckich nie przyniosła istotnego rozstrzygnięcia – najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski (31,36%), za nim uplasował się Karol Nawrocki z wynikiem 29,54%.

  • Ceny paliw w Polsce: co czeka kierowców? Nowe prognozy na maj i czerwiec24 maja 2025

    Średnie ceny paliw w Polsce utrzymują się na stabilnym poziomie, choć w ostatnich dniach obserwujemy niewielkie wahania. Według analityków Reflex, jeżeli sytuacja na rynku hurtowym nie

  • Nawrocki wywołuje Trzaskowskiego: „Zróbmy testy na obecność substancji”. Debata nabiera nowego wymiaru24 maja 2025

    Nietypowy gest Karola Nawrockiego podczas debaty prezydenckiej wywołał lawinę komentarzy. Teraz kandydat wspierany przez PiS zaprasza Rafała Trzaskowskiego na wspólne badania medyczne. Chce udowodnić, iż nie

More here:
Kogo poprą wyborcy Brauna i Hołowni? Nowy sondaż ujawnia preferencje przed II turą tzw. wyborów

Read Entire Article