Greece suspends asylum for migrants from Africa. Applications will no longer be accepted for 3 months.

dailyblitz.de 5 hours ago

Grecja podjęła radykalne kroki w odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby migrantów przybywających drogą morską z Afryki Północnej. Premier Kyriakos Micotakis ogłosił w parlamencie zawieszenie na trzy miesiące wszystkich przesłuchań w sprawie azylu dla osób docierających na greckie wybrzeża łodziami. Decyzja ta, określona jako „konieczna, tymczasowa reakcja”, ma na celu powstrzymanie niekontrolowanego napływu i wysłanie jasnego sygnału dla przemytników i potencjalnych migrantów.

Wszyscy migranci, którzy od tej pory nielegalnie wjadą na terytorium Grecji, zostaną aresztowani i zatrzymani – podkreślił szef greckiego rządu. Zawieszenie procedur azylowych na trzy miesiące ma dać Atenom czas na opanowanie sytuacji i wdrożenie bardziej skutecznych mechanizmów kontroli granicznej. Premier Micotakis powołał się na ramy prawne zastosowane podczas kryzysu migracyjnego w 2020 roku na granicy z Turcją, co sugeruje zdecydowane podejście władz.

Nowa strategia Aten. Co oznacza zawieszenie azylu?

Decyzja o zawieszeniu przesłuchań azylowych dotyczy konkretnej grupy: migrantów przybywających łodziami z Afryki Północnej. Jest to bezpośrednia odpowiedź na obserwowane w ostatnich tygodniach nasilenie ruchu na tym szlaku, w szczególności z Libii. Przez najbliższe trzy miesiące osoby te nie będą mogły złożyć wniosku o azyl w standardowej procedurze po dotarciu na ląd. Zamiast tego, zgodnie z zapowiedzią premiera, będą one aresztowane i zatrzymywane.

To tymczasowe rozwiązanie ma na celu zniechęcenie do podejmowania niebezpiecznej podróży morskiej i zakłócenie działalności siatek przemytniczych. Władze greckie liczą, iż perspektywa natychmiastowego aresztowania i braku możliwości szybkiego złożenia wniosku azylowego skłoni migrantów do rezygnacji z próby przedostania się do Europy tą drogą. Premier Micotakis podkreślił, iż jest to krok niezbędny do ochrony granic Grecji i Unii Europejskiej.

Fala migrantów u wybrzeży Grecji. Skąd nagły wzrost?

W ostatnich dniach Grecja odnotowała znaczący wzrost liczby migrantów docierających na jej południowe wyspy. Przykładem jest środowa akcja ratunkowa u wybrzeży wyspy Gawdos w pobliżu Krety, gdzie uratowano około 520 nielegalnych imigrantów. Setki kolejnych osób wylądowały w ostatnim czasie na Krecie i Gawdos, co świadczy o nowym, aktywnym szlaku migracyjnym.

Jak donoszą media, coraz częściej migranci z Erytrei, Sudanu, Jemenu i Pakistanu wyruszają ze wschodniej części Libii. Jest to odpowiedź przemytników na zaostrzenie kontroli na tradycyjnych szlakach wiodących z zachodniej Libii. Wschodnia Libia, będąca pod kontrolą rywalizującej administracji, oferuje nowe możliwości przerzutu ludzi, a jej położenie geograficzne ułatwia dotarcie do południowych wysp Grecji, takich jak Kreta i Gawdos.

Napięcia z Libią w tle. Dyplomatyczny spór o wody terytorialne?

Decyzja Grecji o zaostrzeniu polityki migracyjnej zbiega się w czasie z poważnymi napięciami dyplomatycznymi między Atenami a Libią. We wtorek władze we wschodniej Libii odmówiły wjazdu greckiemu ministrowi ds. migracji i azylu, a także dwóm innym europejskim ministrom oraz komisarzowi UE ds. migracji. Spekuluje się, iż powodem tej odmowy mógł być fakt, iż europejscy urzędnicy wcześniej odwiedzili Trypolis, stolicę Libii kontrolowaną przez rywalizującą administrację na zachodzie kraju.

W tle tych wydarzeń tli się również spór o strefy morskie. Grecja ogłosiła plany eksploracji węglowodorów na południe od Krety, co spotkało się ze zdecydowaną reakcją obu libijskich administracji. Zarówno władze w Trypolisie, jak i te na wschodzie, oskarżyły Ateny o naruszenie libijskich wód terytorialnych i wezwały do zawieszenia ogłoszonego w maju przetargu na poszukiwanie ropy i gazu na spornych wodach. Choć bezpośredni związek między sporem o zasoby a falą migracji nie jest potwierdzony, napięcia dyplomatyczne mogą wpływać na współpracę w zakresie kontroli granic i walki z przemytem ludzi.

Konsekwencje dla migrantów i przyszłość europejskiej polityki migracyjnej.

Natychmiastową konsekwencją decyzji Grecji jest to, iż migranci docierający łodziami z Afryki Północnej w ciągu najbliższych trzech miesięcy nie będą mieli możliwości złożenia wniosku o azyl i będą objęci procedurą aresztowania i zatrzymania. Dla wielu z nich oznacza to nie tylko koniec marzeń o szybkim uregulowaniu statusu w Europie, ale także niepewną przyszłość w ośrodkach detencyjnych.

Decyzja Aten stanowi kolejny przykład jednostronnego działania państwa członkowskiego UE w obliczu nasilającej się presji migracyjnej. Podkreśla ona wyzwania, przed jakimi stoi Unia Europejska w wypracowaniu spójnej i skutecznej polityki migracyjnej, zwłaszcza w kontekście pojawiania się nowych szlaków i napięć geopolitycznych. Grecka marynarka wojenna otrzymała już polecenie rozmieszczenia okrętów u wód terytorialnych Libii, aby ostrzegać handlarzy, iż nie będą oni decydować o tym, kto dostaje się do Grecji. To pokazuje, iż Grecja jest gotowa na zdecydowane działania w celu ochrony swoich granic.

Tagi SEO: Migracja, Grecja, Azyl, Libia, Kyriakos Mitsotakis, UE, Kryzys migracyjny

Dodatkowe propozycje tytułów:

Pilna decyzja Grecji. Azyl dla migrantów z Afryki wstrzymany na 3 miesiące.

Grecki „stop” dla migrantów. Koniec z przyjmowaniem wniosków azylu z Afryki.

Setki migrantów na wyspach. Grecja reaguje: zawiesza azyl na 3 miesiące.

Continued here:
Grecja zawiesza azyl dla migrantów z Afryki. Koniec z przyjmowaniem wniosków na 3 miesiące.

Read Entire Article