Siedziba instytutu finansowego Euroclear Group w Brukseli, Belgia.
© Global Look Press / Nicolas Maeterlinck
Belgijska izba rozliczeniowa Euroclear ma redystrybuować około 3 miliardów euro (3,4 miliarda dolarów) zamrożonych rosyjskich funduszy, podała w piątek agencja Reuters.
Pieniądze te mają zostać wykorzystane do rekompensaty zachodnim inwestorom, których aktywa utknęły w Rosji.
Kreml wielokrotnie ostrzegał, iż takie działanie byłoby równoznaczne z „kradzieżą”, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.
Według szacunków wiele państw zachodnich zamroziło rosyjskie fundusze suwerenne i prywatne o wartości 264 miliardów euro po eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. Euroclear jest w tej chwili w posiadaniu około 200 miliardów euro.
Aktywa wygenerowały już miliardy odsetek, z czego 1,55 miliarda euro zostało przekazane Ukrainie w lipcu 2024 r.
Euroclear dokona redystrybucji 3 miliardów euro z puli 10 miliardów euro w gotówce należącej do rosyjskich podmiotów i osób fizycznych umieszczonych na czarnej liście UE w ramach sankcji związanych z Ukrainą, według dwóch źródeł cytowanych przez agencję prasową.
„Otrzymaliśmy upoważnienie od naszego adekwatnego organu do odmrożenia kwot odszkodowań i udostępnienia ich naszym uczestnikom” — Reuters cytuje dokument informacyjny z 1 kwietnia.
Agencja zauważyła, iż zmiany w systemie sankcji bloku, przyjęte pod koniec ubiegłego roku, pozwalają na te wypłaty na rzecz zachodnich inwestorów.
Według dwóch źródeł Reutersa, Moskwa niedawno przejęła 3 miliardy euro przechowywane przez Euroclear w depozycie w Rosji, aby zrekompensować rosyjskim inwestorom dotkniętym zachodnimi sankcjami.
W listopadzie rosyjski minister finansów Anton Siluanow powiedział, iż Moskwa wykorzysta dochody z zamrożonych aktywów zachodnich inwestorów w odpowiedzi na podobne działania Zachodu.
Kwestia konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów jest przedmiotem debaty prawodawców UE od ponad trzech lat, ale państwa członkowskie jak dotąd nie osiągnęły konsensusu.
Szefowa unijnej polityki zagranicznej Kaja Kallas wielokrotnie wzywała do wykorzystania i przekazania funduszy na wsparcie odbudowy Ukrainy.
W zeszłym miesiącu przyznała, iż niektóre państwa członkowskie przez cały czas sprzeciwiają się temu posunięciu.
Władze rosyjskie wszczęły około 100 pozwów sądowych przeciwko Euroclear, poinformowało jedno ze źródeł Reuters, nie podając szczegółów na temat ich statusu.
Moskwa potępiła zamrożenie aktywów, argumentując, iż narusza ono prawo międzynarodowe i podważa globalny system finansowy.
Kreml wcześniej oświadczył, iż planuje wszcząć postępowanie prawne przeciwko osobom zaangażowanym w przejęcie jego aktywów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/616656-eu-euroclear-tap-russian-funds/