Apple appeals European Commission's Digital Markets Act (DMA) decision

imagazine.pl 5 hours ago

Apple oficjalnie złożyło odwołanie do Trybunału Unii Europejskiej w Luksemburgu od decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. „steeringu”, czyli przepisów zawartych w art. 5(4) unijnego aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Firma zakwestionowała zarówno treść decyzji, jak i nałożoną na nią rekordową karę finansową.

„Dziś złożyliśmy odwołanie, ponieważ uważamy, iż decyzja Komisji Europejskiej — oraz nałożona bezprecedensowa kara — wykracza daleko poza to, co przewiduje prawo. Jak pokażemy w naszym odwołaniu, Komisja Europejska narzuca sposób, w jaki mamy prowadzić nasz sklep, oraz wymusza warunki biznesowe, które są nieczytelne dla deweloperów i szkodliwe dla użytkowników. Wprowadziliśmy te zmiany, aby uniknąć codziennych kar pieniężnych, i przedstawimy wszystkie fakty Trybunałowi” — poinformowała firma Apple.

Spór o „warstwowy” model usług App Store

Jednym z głównych punktów spornych jest kwestia opłat pobieranych od deweloperów w ramach App Store. Apple wskazuje, iż Komisja Europejska początkowo zaakceptowała koncepcję tzw. Store Services Fee – jednej opłaty za usługi sklepu, w tym obsługę, bezpieczeństwo i promocję aplikacji.

W odpowiedzi na te sugestie Apple wprowadziło jednolitą, uproszczoną opłatę. Jednak w późniejszym etapie Komisja zażądała wprowadzenia modelu warstwowego, umożliwiającego deweloperom rezygnację z niektórych usług w zamian za niższe stawki. Według Apple doprowadziło to do znacznego skomplikowania oferty, co utrudnia zarówno deweloperom, jak i użytkownikom zrozumienie zasad działania App Store.

Firma podkreśla, iż taki model nie występuje w żadnym innym sklepie z aplikacjami i iż została zmuszona do przeniesienia funkcji przeszukiwania i odkrywania aplikacji poza obowiązkowy zakres opłat.

Sporna interpretacja przepisów o „steeringu”

Jeszcze większe kontrowersje wzbudza interpretacja przepisów dotyczących tzw. „steeringu”. Zgodnie z obowiązującym od zeszłego roku prawem, Apple umożliwiło deweloperom przekierowywanie użytkowników do zewnętrznych stron internetowych, gdzie mogli finalizować zakupy cyfrowych produktów i usług poza systemem Apple.

Firma dodatkowo zezwoliła na korzystanie z alternatywnych dostawców usług płatniczych wewnątrz aplikacji. Jednak według Apple Komisja Europejska w najnowszych wytycznych znacząco i bezprawnie rozszerzyła definicję „steeringu” zawartą w artykule 5(4) DMA.

Zdaniem Apple, Komisja zażądała, by „steering” obejmował nie tylko zewnętrzne linki, ale także promowanie alternatywnych metod płatności wewnątrz aplikacji – w tym także poprzez tzw. web view – oraz linkowanie do konkurencyjnych sklepów z aplikacjami i aplikacji oferowanych przez te platformy.

Apple podkreśla, iż taka interpretacja „fundamentalnie zmienia” znaczenie pojęcia „steering”, odbiegając od zamierzeń ustawodawcy i wykraczając poza to, co przewiduje prawo.

Przyszłość sporu przed Trybunałem UE

Złożone przez Apple odwołanie rozpoczyna nowy etap sporu z Komisją Europejską o kształt unijnych regulacji dotyczących rynku cyfrowego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu będzie musiał ocenić, czy działania Komisji mieściły się w granicach prawa, a także czy zastosowane kary i wymogi były proporcjonalne.

Dla Apple wynik tego postępowania może mieć najważniejsze znaczenie nie tylko w kontekście działalności w Europie, ale także dla globalnego modelu App Store. Dla Unii Europejskiej to natomiast test skuteczności nowego aktu o rynkach cyfrowych i jego realnego wpływu na największych graczy technologicznych.

Jeśli artykuł Apple składa odwołanie od decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przepisów Digital Markets Act (DMA) nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.

Read Entire Article